Propagowanie piękna poezji Marii Konopnickiej, kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze to główne cele Konkursu Recytatorskiego Maria Konopnicka na wesoło, którym organizuje p. Wiesława Joniec.
Konkurs, z osiemnastoletnią tradycją, jest adresowany do dzieci edukacji wczesnoszkolnej ze szkół podstawowych noszących imię Marii Konopnickiej.
W XVIII Międzypowiatowym Konkursie Recytatorskim Maria Konopnicka na wesoło, który odbył się 6 marca 2020 r., wzięło udział aż pięćdziesięciu dwóch uczestników z sześciu szkół powiatu limanowskiego, nowotarskiego i nowosądeckiego!
Komisja oceniała interpretację tekstu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny, jaki zaprezentowali mali recytatorzy.
Szczególną uwagę zwróciła recytacja wiersza „Stefek Burczymucha” w wykonaniu Kacpra Bodzionego ze Szkoły Podstawowej w Roztoce. Wiele radości przyniosły recytacje wierszy pt. „Gosposia ” w wykonaniu Ani Orzechowskiej i „Przy mrowisku” w interpretacji Marysi Jeż z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego Nr 1 w Limanowej. Dzieci oprócz doskonałej dykcji, wyrazistej recytacji, przygotowały wiele rekwizytów, które świetnie pasowały do wierszy! Za swoją interpretację otrzymały ex aequo pierwsze miejsce.
Trzecioklasista – Jakub Zabajewski ze Szkoły Podstawowej w Słopnicach nie tylko ciekawie zaprezentował swoje walory recytatorskie w wierszu „Stefek Burczymucha”, ale zadbał również o to, by przedstawić tytułowego bohatera jak „prawdziwego zucha”.
Łucja Faron ze Szkoły Podstawowej w Zasadnem przekonała nas, że „ Kłopoty to nie żarty”, jak to, niestety, w życiu często bywa! Podobnie Joanna Wojcieszczak ze Szkoły Podstawowej w Słopnicach w niezwykle malowniczy sposób zaprezentowała utwór „Czytanie”. Cała trójka zajęła ex aequo drugie miejsce.
Po podliczeniu wszystkich głosów jury podjęło ostateczną decyzję i wyłoniło zwycięzców:
I MIEJSCE:
Kacper Bodziony ze Szkoły Podstawowej w Roztoce
Anna Orzechowska z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Nr 1 w Limanowej
Maria Jeż z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Nr 1 w Limanowej
II MIEJSCE:
Jakub Zabajewski ze Szkoły Podstawowej w Słopnicach
Łucja Faron ze Szkoły Podstawowej w Zasadnem
Joanna Wojcieszczak ze Szkoły Podstawowej w Roztoce
III MIEJSCE:
Wiktoria Wąsik ze Szkoły Podstawowej w Roztoce
Julia Dutka z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Nr 1 w Limanowej
Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Kowalczuk ze Szkoły Podstawowej w Ochotnicy Górnej.
Nie mniej emocjonująco przebiegały prezentacje grupowe. Inscenizacje utworów M. Konopnickiej brawurowo przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zasadnem (Na jagody ) oraz dzieci z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Nr 1 w Limanowej (Franek) otrzymując I miejsce. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ochotnicy Górnej przedstawili inscenizację utworu „ O Janku Wędrowniczku” i zajęli miejsce drugie.
Przyznać należy, iż poziom konkursu był wysoki, a wszyscy uczniowie pokazali swoje aktorskie umiejętności z jak najlepszej strony.
Uczestnikom konkursu gratulujemy odwagi oraz wielkich umiejętności aktorskich i zapraszamy za rok! Gratulujemy nauczycielom przygotowującym dzieci i dziękujemy za zaangażowanie:) Jesteśmy także wdzięczni fundatorom nagród - Radzie Rodziców oraz Urzędowi Miasta Limanowa i wspierającym konkurs od 18 lat zaprzyjaźnionym limanowskim firmom.