25 maja 2013 roku – w tym dniu w Zespole Szkół Samorządowych Nr 1 odbyła się VI Powiatowa Spartakiada Specjalna dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością fizyczną i umysłową. Udział w imprezie wzięło 79 uczniów z powiatu limanowskiego. Głównym organizatorem spartakiady jest mgr Wiesława Joniec, której towarzysza nauczyciele z limanowskiej ,,Jedynki”: mgr Magdalena Czachurska-Bieda, mgr Bogusław Bieda, mgr Stanisława Truchan, Mgr Sabina Kuśnierz, mgr Iwona Kosiarska-Nowak. Ogromne wsparcie i pomoc okazali wolontariusze ze szkolnego koła. Jest to niezwykły dzień dla naszych bohaterów. Startują oni w kilku niełatwych konkurencjach sportowych. Radość uczestników przeplata się z sukcesem, rywalizacją i trudem. Jednakże tego dnia każdy jest zwycięzca, dzięki pomocy sponsorów – ludzi o wielkim sercu! Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich tych, którzy pomagają w oswojeniu trudnego losu, jakim jest zmaganie się z niepełnosprawnością. Bez Waszej pomocy i życzliwości ta impreza nie mogłaby się odbyć, a radość dzieci przeżyta tego jest bezcenna. Lista Sponsorów: Powiat Limanowski, Miasto Limanowa, Gmina Limanowa, Bank Spółdzielczy w Limanowej, Tymbark S.A. ,Firma ,,Plastuś”,Firma reklamowa ,,Graficom”, Biuro Turystyczne ,,Limatur”, Towarzystwo Ubezpieczeniowe ,,Polisa Życie”, Firma ,,Gold Drob”, Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Sportu i Turystyki Krajoznawczej ZDROWIE – Nowy Sącz, Gabinet kosmetyczny z odnowa biologiczną i elementami rehabilitacji.
- 02.06.2013
- 24.05.2013
23 maja 2013 roku –Dzień Patronki Jedynki - Miła Pani Mario Patrzysz na nas
z góry,/Wiersze wyniosły Cię ponad chmury…/Nie walczyłaś z bronią w dłoni/Lecz zrobiłaś więcej/Niż sławni generałowie/Wiecznie z szablą w ręce./Twoje piękne wiersze zagrzewały serce./Które długo trwało w bólu i rozterce…/Gardziłaś tymi, co o siebie dbają./ A biednym ludziom nic nie pomagają./Głosiłaś na świat cały o przemocy/ Nad polskim narodem./Pomagałaś dzieciom we Wrześni/I wszystkim ludziom ubogim./Twoja ,,Rota” była hymnem śląskich powstańców, /Gdy bronili śląskich szańców./Dziś my o tym wszystkim pamiętamy/I za to Cię Patronko – cenimy i kochamy. Ten wiersz jedenastoletniej uczennicy stał się mottem naszego tegorocznego święta.Zgodnie z tradycją świętowanie rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w naszej wspaniałej Bazylice Matki Bożej Bolesnej. Życzenia dla całej społeczności szkolnej osobiście złożył Ks. Proboszcz dr Wiesław Piotrowski. Mszę świętą odprawił Ks. Janusz Psonak, który w okolicznościowym kazaniu pięknie mówił o roli wiary w życiu człowieka. Na organach grał Piotr Michalik – uczeń klasy drugiej gimnazjum. Na uroczystą akademię przybył Wiceprzewodniczący Rady Miasta pan Jan Winiewski – wnuk budowniczego i dyrektora naszej szkoły pana Stanisława Ceglarza. Przybyły panie przewodniczące Rad Rodziców: Pani Anna Kubica i Pani Renata Sukiennik. W swoim przemówieniu dyrektor Szkoły mgr Kazimiera Zięba przypomniała i wskazała na uniwersalne prawdy zawarte w twórczości Marii Konopnickiej: miłość Ojczyzny, umiłowanie rodzinnego domu, patriotyzm, piękno rodzinnego kraju. Przypomniała kilka dat dotyczących historii Placówki i zwróciła się do uczniów następującymi słowami: To wszystko młodzi przyjaciele jest dla was historią, ale musicie pamiętać, że historią dynamiczną –bo to życie i działanie uczniów, nauczycieli, pracowników, rodziców i tych wszystkich dla których wychowanie i edukacja młodego pokolenia to najważniejsze sprawy. To nasi Nauczyciele i Pracownicy realizują przesłanie doktora Janusza Korczaka, który o wychowaniu mówił tak: ,,Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i myśli. Wychowawca nie może bać się ani słów, ani myśli, ani czynów dzieci”.
W trakcie uroczystości zostały wręczone uczniom nagrody za różnorodne konkursy. Pani dyrektor pogratulowała i podziękowała również nauczycielom za pracę i sukcesy, których uczniowie zdobyli czołowe miejsca w różnych konkursach wiedzy i umiejętności.
Ostatnim punktem programu był występ artystyczny uzdolnionej młodzieży, na który złożyły się wiersze Marii Konopnickiej, okolicznościowe wiersze związane z życiem szkoły. Na koniec zagrał zespół muzyczny (dwóch solistów, trzy gitary i perkusja), który spotkał się z gorącym przyjęciem nie tylko młodzieży. Za przygotowanie uroczystości były odpowiedzialne: mgr Joanna Dutka(muzyka), mgr Eugenia Stanisz, mgr Krystyna Dyrcz, mgr Bożena Tuczyńska (dekoracja).
I miejsce w powiecie i szansa w województwie!
- 22.05.2013
Prowadzona przez mgr. Bogusława Biedę drużyna piłkarska JEDYNKA zajęła I miejsce w eliminacjach powiatowych XVIII Turnieju Piłki Nożnej im. Marka Wielgusa, a uczeń kl. 4b Łukasz Woźniak zdobył tytuł najlepszego bramkarza turnieju i reprezentować będzie powiat limanowski w finale wojewódzkim, który odbędzie się w dniu 23 maja 2013r./czwartek/ na stadionie MKS "Sandecja"
w Nowym Sączu ul.Kilińskiego 47. W turnieju brało udział osiem drużyn.Oto skład naszej drużyny:
Garcarz Michał kl. 4a,Mamak Oliver kl. 4a,Rączkowski Karol kl. 4a,Wyrostek Łukasz kl. 4a,Golonka Jakub kl. 4a,Woźniak Łukasz kl. 4b,Jasica Artur kl. 4b,Rojek Tadeusz kl. 4c,Czaja Jakub kl. 4c,Kolat Kacper kl. 4c
- 14.05.2013
14 maja 2013 roku -kolejny sukces uczniów naszej Szkoły. W tym dniu odbyła sie V educja Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego ,,Mistrz Matematyki". organizowanego przez ZSS Nr 3, który przeznaczony jest dla uczniów klas trzecich. Nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca: Jakub Poreba - III miejsce, Hubert Miśkowieć - IV miejsce, Franciszek Wrona - VI miejsce. Wysoki wynik uzyskali również: Małgdalena Janowska, Miłosz Jasica, Małgorzata Lorek. Gratulujemy nauczycielom: mgr Bożenie Banach, mgr Małgorzacie Golonce, mgr Irenie Kruzel.
- 04.05.2013
ŚWIĘTO FLAGI
1 maja 2013 roku – uczniowie naszej Szkoły przedstawili na limanowskim rynku krótki program, który miał wprowadzić mieszkańców w radosne świętowanie Dnia Flagi Narodowej. Tego jeszcze na limanowskim rynku nie było! Zjawił się król (zajechał bryczką) , marszałek, kilku szlachciców, ułan oraz dziewczęta w limanowskich strojach ludowych. W krótkim programie przypomniano okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po tym nastąpił moment rozdania flag narodowych mieszkańcom. Dokonali tego harcerze ze szkolnej drużyny, którzy rozdawali również obecnym dzieciom przygotowane przez siebie małe chorągiewki narodowe.
- 04.05.2013
29 kwietnia 2013 roku – w piękny poniedziałkowy poranek odbyła się uroczysta akademia z okazji 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wszyscy uczniowie Zespołu uczestniczyli w tej podniosłej uroczystości i z wielką uwagą wysłuchali programu słowno-muzycznego ,,Zgoda sejmu to sprawiła…”, który przypomniał okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej w świecie – po amerykańskiej –konstytucji. Uczniowie i nauczyciele z uwagą wysłuchali okolicznościowych wierszy, w tym fragmentu ,,Koncertu Jankiela” oraz stosownych pieśni patriotycznych: ,,Polonez trzeciego maja”, ,,Polak nie sługa”. Nie zabrakło fragmentów Konstytucji, odczytanych przez szkolnych wykonawców w stosownych strojach z epoki. Wiedzy historycznej nigdy dosyć! Całość została urozmaicona stosowną prezentacją multimedialną, która stanowiła tło do piosenki Jana Pietrzaka ,,Żeby Polska była Polską” W dniu 30 kwietnia program ten został zaprezentowany podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Limanowskim Domu Kultury. Nad całością czuwali: mgr Joanna Dutka, mgr Beata Wnęk i mgr Jacek Goliński.
Akademia z okazji 3-go maja w wykonaniu uczniów Jedynki
- 04.05.2013
30 kwietnia 2013 roku –W Bibliotece Pedagogicznej w Limanowej wręczono nagrody uczestnikom konkursu ,,Nie pal przy mnie proszę”. W konkursie uczestniczyło 116 dzieci z klas I – III z 37 szkół podstawowych oraz 100 dzieci 5 i 6 - letnich z 36 przedszkoli powiatu limanowskiego. Prace plastyczne młodych artystów przedstawiają dziecięcą, ale jakże dojrzałą wizję świata wolnego od dymu papierosowego. W tym konkursie Anna Szumilas – klasa 3-zdobyła III miejsce, a Anna Twaróg wyróżnienie.
- 29.06.2013
26 kwietnia 2013 roku – uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w programie artystycznym z okazji DNIA ZIEMI. Celem uroczystości było uświadomienie zagrożeń środowiska przyrodniczego oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Z wielką uwagą młodzież obejrzała montaż słowno-muzyczny z udziałem uczniów klasy 4b i 5b szkoły podstawowej oraz II b i II c gimnazjum. Program został wzbogacony prezentacja multimedialną dotyczącą zagrożeń środowiska związanych z rozwojem przemysłu i postępującą urbanizacją. W trakcie uroczystości uczennica klasy 4 b – Dorota Dyczek zagrała na skrzypcach ,,Wiosnę’ A. Vivaldiego. Program przygotowały: mgr Zofia Czachura i mgr Teresa Trzeciecka.
- 22.05.2013
21 marca 2013 roku - Tam daleko gdzie wysoka sosna, maszeruje drogą mała wiosna, Ma spódniczkę mini, sznurowane butki i jeden warkoczyk krótki.(…) Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat, gdy go w górę wznosi zielenieje świat.(…) Wiosno, wiosno nie zapomnij o nas, każda trawka chce być już zielona, Gdybyś zapomniała inną droga poszła , zima by została mroźna. – słowa tej dziecięcej piosenki towarzyszyły najmłodszym uczniom Jedynki, którzy wesołą zabawą witali Wiosnę. Aby tę wyczekiwaną w tym roku kalendarzowym porę zachęcić do szybszego przybycia do naszego miasta najmłodsi ( wychowankowie oddziałów przedszkolnych, uczniowie klas 1-3) ubrali zielone stroje. Starsze klasy 4-6 rywalizowały ze sobą w różnorodnych konkursach: Mam styl (należało wykonać dwa stroje z bibuły w ciągu 30 minut), Mam moc (rywalizacja sportowa), Mam talent (prezentacja artystyczna), Mam apetyt (konkurs jedzenia pączków na czas). W wyniku rywalizacji zespołowej wygrała klasa 4c, klasa 6c zdobyła II miejsce, a klasa 5a III miejsce. Zabawa była bardzo udana. Uczniowie i nauczyciele świetnie się bawili. Ze względu na Targi Edukacyjne Gimnazjaliści witali wiosnę 20 marca. Gimnazjaliści również aktywnie witali Wiosnę – na poziomach klas walczyli o tytuł wiosennego mistrza piłki siatkowej. Tę rywalizację wygrały odpowiednio na poziomach: klasa Ia, klasa IIa i klasa IIIc. W Turnieju Wiedzy Interdyscyplinarnej na podium stanęły: klasa Ic, klasa IIc i klasa IIIb. W konkursie plastycznym na najlepszy plakat dopingujący drużynę klasową wygrały klasy: Ib, II b i IIIa. Podczas zabawy nie zabrakło słodyczy, o które zadbały opiekunki samorządów: mgr Grażyna Nowak i mgr Iwona Król.
Pliki do pobrania
- 29.04.2013
Moduł Pliki do pobrania został zmodyfikowany
- 02.05.2013
26 kwietnia 2013 roku – W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbył się wernisaż wystawy,, I trzeba było żyć…Kobiety w KL Ravensbrück” , której celem jest ,,pokazanie młodemu pokoleniu jak, panie, wówczas kilkunastoletnie dziewczęta, walczyły o godność i wartości w okrutnych realiach obozu Ravensbrück”. Część artystyczną, niezwykle przejmującą, wykonali uczniowie naszego Zespołu. Nad całością czuwała mgr Małgorzata Palka. W programie zostały wykorzystane wiersze, których autorkami są kobiety – więźniarki Ravensbrück oraz fragment książki dr Wandy Półtawskiej ,,I boję się snów”.
- 22.05.2013
21 marca 2013 roku – odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który zakończył się ogromnym sukcesem drużyn z naszej szkoły – drużyna ze szkoły podstawowej zdobyła I miejsce, a drużyna z gimnazjum II miejsce, chociaż miała tyle punktów co zwycięska drużyna. W tym przypadku o kolejności miejsc zadecydował rzut monetą. Bezkonkurencyjny okazał się Jakub Potoniec (klasa piąta), który zdobył I miejsce indywidualnie. Wspaniale zaprezentowali się koledzy z tej samej grupy wiekowej drużyny (obaj również z klasy piątej), którzy również zajęli miejsca na podium: Paweł Dąbrowski – II miejsce, a Mateusz Kulig – III miejsce. Gimnazjalista Dominik Rosiek zdobył I miejsce w rywalizacji indywidualnej. Wynik Mateusza Górszczyka i Adama Kowalskiego przyczynił się do wysokiego miejsca drużyny. Gratulujemy opiekunowi mgr Janowi Brajnerowi.
- 22.05.2013
11 marca 2013 roku – Anna Danel, Anna Frączek i Michał Czaja zdobyli II miejsce w konkursie ,,Mam zawód-mam przyszłość” zorganizowanym podczas Festiwalu Zawodów w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II. W dniu 21 marca podczas Targów Edukacyjnych w I LO nasi uczniowie odebrali nagrody z rąk Pana Starosty Jana Puchały, Dyrektora ZSTiO mgr Grażyny Szumilas i Dyrektora CKU mgr Juliana Franczyka. Gratulujemy!
- 17.04.2013
15 kwietnia 2013 roku – to kolejny Dzień Otwarty dla Rodziców, którzy podjęli decyzję i zapisali dziecko do naszej Szkoły. Rodzice skorzystali już wcześniej z propozycji otwartych i różnorodnych zajęć, ponieważ mieli taką możliwość od 19 do 21 marca. Podczas otwartych zajęć można było pobawić się w świetlicy, pożegnać Marzannę, pogłębić znajomość języka angielskiego lub niemieckiego przy użyciu tablicy interaktywnej, przywitać Wiosnę oraz na zajęciach fizyki wytworzyć prąd, między innymi z ziemniaków, pomidorów, owoców cytrusowych i napojów gazowanych. Uczymy się więc przez zabawę!
- 17.04.2013
Sukcesy naszych gimnazjalistów
Trzy lata ciężkiej pracy naszych uczniów i ich nauczycieli zaowocowały w tym roku szkolnym sukcesami w Małopolskich Konkursach Przedmiotowych. Przypomnijmy, że do etapu rejonowego zakwalifikowało się 28 gimnazjalistów, a do finału przeszło 12. Wśród finalistów mamy dwóch uczniów z klasy drugiej, którym należą się szczególne gratulacje. Aktualnie uczniowie rywalizują w województwie.Oto zakwalifikowani uczniowie etapu wojewódzkiego:
NAZWA KONKURSU
IMIĘ I NAZWISKO UCZNIA
IMIĘ I NAZWISKO NAUCZYCIELA PRZYGOTOWUJĄCEGO
- Konkurs Informatyczny
- Bartłomiej Puch kl.IIIc FINALISTA
- Patryk Kubica kl. III c FINALISTA
mgr Mirosław Strzeboński
- Konkurs Chemiczny
Anna Danel kl. III b FINALISTA
mgr Aleksandra Jeż
mgr Teresa Trzeciecka
- Konkurs Języka Francuskiego
Anna Frączek kl. III b -LAUREAT
mgr Anna Zięba
- Konkurs Geograficzny
Łukasz Wojtas kl. II c FINALISTA
mgr Zofia Czachura
- Konkurs Matematyczny
1.Jakub Janowski kl. III c - LAUREAT
2.Partyk Kubica kl. III c FINALISTA
3. Bartłomiej Puch kl. III c FINALISTA
mgr Anna Prusak
- Konkurs Biologiczny
Magdalena Grys kl. III c FINALISTA
mgr Teresa Trzeciecka
- Konkurs Języka Polskiego
- Aleksandra Semerda kl. III c FINALISTA
- Magdalena Trzeciecka kl. III b FINALISTA
mgr Grażyna Nowak
mgr Agnieszka Tokarczyk-Palej
- Konkurs Historyczny
Paweł Śliwa kl. II c FINALISTA
mgr Małgorzata Palka
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
- 19.04.2013
14 kwietnia 2013 roku –
Widziałaś, jak warstwami padali na ziemię,/Jak ziarna pszeniczne na chleb dla narodu./ Otulałaś Ich ciszą lasu, który do dziś stoi oniemiały. (ks. Zdzisław Peszkowski) - te słowa były mottem uroczystości z okazji 73. rocznicy zbrodni katyńskiej. Apel Poległych i Msza Święta - to już tradycja limanowskich obchodów kolejnych rocznic, będących hołdem dla tych wszystkich, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi. Od wielu, wielu lat uczniowie i nauczyciele Jedynki przygotowują tę patriotyczną uroczystość dla wszystkich mieszkańców naszego Miasta. Wychowanie patriotyczne to główne założenie programu wychowawczego naszej szkoły, który odnosi się do słów wielkiego polskiego patrioty Jana Zamoyskiego: Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… Warto wspomnieć, że w 2010 roku w szkolnym ogrodzie został posadzony ,,Dąb Pamięci”, upamiętniający absolwenta szkoły – Wincentego Wiktorka – limanowianina, aspiranta Policji Państwowej, który został zamordowany strzałem w tył głowy w roku 1940 w Twerze przez NKWD. Jak dotąd jest to jedyny ,,Dąb Pamięci” w Limanowej, a nasza Szkoła realizuje Ogólnopolski Program edukacyjny ,,Katyń…ocalić od zapomnienia”. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli tę uroczystość przygotować: Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom, wszystkim Sympatykom Jedynki oraz Tym, dla których pamięć o tysiącach pomordowanych na ,,nieludzkiej ziemi” jest szczególnie ważna.
- 17.04.2013
10 kwietnia 2013 roku – Mistrz Ortografii edukacji wczesnoszkolnej wyłoniony! Został nim Paweł Michalik, a tytuł wicemistrza zdobyła Wiktoria Gucia. Dyktando konkursowe było bardzo trudne, mimo tego różnice punktowe między uczestnikami konkursu były niewielkie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, które zostaną wręczone w dniu Święta Szkoły. Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Nad przebiegiem konkursu czuwały: mgr Maria Rosiek i mgr Maria Witek.
10 kwietnia 2013 roku – Uczniowie Jedynki uczestniczyli w wieczornicy z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Z wielką uwagą młodzież wysłuchała pięknych wierszy i pieśni z epoki. Program został wzbogacony informacjami dotyczącymi przebiegu powstania oraz wiadomościami dotyczącymi ważnych postaci, które z tym wydarzeniem są związane. Dodatkową atrakcją była stosowna prezentacja, która obrazami, przede wszystkim Artura Grottgera z cykli: Polonia i Lithuania przybliżyła młodemu pokoleniu to tragiczne wydarzenie z naszej historii. Dekorację wykonały: mgr Zyta Kita, mgr Lidia Mamak i mgr Bożena Tuczyńska. Scenariusz uroczystości przygotowała mgr Bożena Banach i mgr Joanna Dutka.
Archiwum Aktualności