Ostatnia zbiórka 5. DH ZHP „Dzieci Gór” Rok szkolny szybko minął i w sobotę, 20 czerwca harcerze podsumowali swoją pracę i wykonane zadania. Dla trzech gimnazjalistów była to wyjątkowa zbiórka, bo zaprezentowali, czego nauczyli się w drużynie, a Prawo Harcerskie doprowadziło ich do Krzyża Harcerskiego. Michał, Miłosz i Kamil złożyli Przyrzeczenie Harcerskie i w obecności świadków zobowiązali się służyć Bogu i Ojczyźnie oraz nieść chętną pomoc bliźnim. Cieszymy się, że w szeregi drużyny wstępują nowi harcerze. Jeszcze tylko zakończenie roku szkolnego, świadectwa i pakowanie plecaka, bo harcerze wraz ze swoją opiekunką dh Grażyną Nowak jadą na obóz harcerski do Pobierowa. Czekamy na ich relację znad Bałtyku.
- 21.06.2015
- 18.06.2015
PESEL OBOWIĄZKOWO NA LEGITYMACJI
Szanowni Rodzice,
W związku ze zbliżającymi się wakacjami i możliwością skorzystania z ulg ustawowych przy przejazdach
środkami publicznego transportu zbiorowego,kolejowego i autobusowego informuję, że każda wydana legitymacja do roku szkolnego 2014/15 musi mieć wpisany numer PESEL. Modyfikacji dokona osoba upoważniona przez dyrektora szkoły, a dopisek opatrzy małą pieczęcią urzędową szkoły.
Zmiany wprowadza rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 23) - Przepis stanowi, że na drugiej stronie legitymacji nad tekstem: "Poświadcza uprawnienie do ulg ustawowych przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego", wpisuje się odręcznie numer PESEL ucznia, a w przypadku osoby, która nie posiada numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Dyrektor
Zespołu Szkół Samorządowych Nr 1
w Limanowej
Limanowa, 18.06.2015 r. mgr Kazimiera Zięba
- 19.06.2015
12 czerwca 2015 r. – W ten niezwykle ciepły w Limanowej dzień uczniowie (58!) klas pierwszych zakończyli realizację zajęć w ramach Projektu ,,Pływam z głową”. Pierwszaki nie tylko nauczyły się pływać, ale również mają świadomość, jak niebezpieczna może być woda. Równocześnie zapoznały się z kolejnym sposobem zdrowego spędzania wolnego czasu, co jest niezwykle ważne przed zbliżającymi się wakacjami. Wszystkim, którzy w tym roku uczestniczyli w Programie, życzymy dużo słońca podczas wakacji i doskonalenia umiejętności pływackich , aby z powodzeniem mogli reprezentować Szkołę w różnorodnych zawodach pływackich w limanowskiej pływalni i nie tylko.
- 17.06.2015
To nie żart! „Leśne Zuchy” na zakończenie pracy w gromadzie zuchowej wyruszyły na górską wyprawę. Z 12 na 13 czerwca urządziliśmy swoją bazę na Lubogoszczy. Była więc dość forsowna wędrówka w górę, ale przecież zuch jest dzielny! Były wspólne posiłki i szaleństwo sportowe na boisku. Niemałym wyzwaniem okazało się … samodzielne założenie poszwy na kołdrę. Niektórzy znaleźli oryginalny sposób: wejść do poszwy i wciągnąć za sobą kołdrę J. Medal za pomysłowość! Na długo w pamięci pozostanie nam na pewno PRAWDZIWE ZUCHOWE OGNISKO: stos indiański zapalony bez papieru i od jednej zapałki! I ten smak pieczonych w ognisku ziemniaków… mniam! mniam! Nawet ci się skusili, którzy początkowo byli zdecydowanie na „nie!”. Tak upłynął dzień pierwszy i wieczór.A poranek powitał nas świergotem ptaków. Zaczęliśmy gimnastyką na polanie i kąpielą w promieniach słońca. Potem śniadanko i znów gry sportowe. I wreszcie przyszedł czas, aby sięgnąć dna… Pomaszerowaliśmy Leśną Ścieżką Edukacyjną „Lubogoszcz”. Podziwialiśmy okazy roślinne i zwierzęce (głównie żaby, no chyba, że byli to zaklęci książęta…, ale żadna z dziewcząt nie podjęła się próby sprawdzenia ). Rozpoznawaliśmy gatunki drzew i roślin zielnych. Bardzo ciekawym miejscem , które obserwowaliśmy na trasie „Ścieżki” okazało się ZAPADLISKO: zespół skał, który około 10 milionów lat temu, wraz z okolicznym terenem, wynurzył się z morza. To było interesujące odczucie: stoimy na dnie pradawnego morza… Czas jednak płynie! A nawet pędzi…. Pozdrowiliśmy jeszcze św. Huberta w leśnej kapliczce i zajrzeli do paśnika, co przypomniało nam, że trzeba wracać do naszej stołówki na obiadek. A potem to już było „z górki”. Wśród zapachu poziomek zeszliśmy do Kasinki Małej,a stamtąd zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy w sobotnie popołudnie do Limanowej. J
CZUJ!
Druhna Agata Stypuła
- 16.06.2015
PHI, czyli Prawdziwie Harcerska Impreza „Guślica”, „Zbójeckie Wierchy” to nazwy gier: nocnej i dziennej, w której wzięli udział nasi harcerze. Po raz drugi spotkali się z patrolami harcerskimi Hufca „Gorczańskiego” podczas PHI – biwaku – w tym roku w Niedźwiedziu. Program był bardzo bogaty, pogoda wakacyjna i wspaniałe towarzystwo. Patrole wykonały różne zadania i prezentowały ich efekty, okraszając prezentacje humorem. Żal było wyjeżdżać, ale miejmy nadzieję, że za rok znów się spotkamy na kolejnej edycji PHI.
- 12.06.2015
W dniu 9 czerwca 2015 roku w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej odbyło się uroczyste podsumowanie eliminacji powiatowych XVII edycji Konkursu Plastycznego pod hasłem: „Bezpieczeństwo i rozwaga – tego od ciebie każdy wymaga!”. Podczas podsumowania wręczono nagrody i dyplomy laureatom konkursu. Z naszej szkoły Angelika Ćwik z kl. 1c zdobyła I miejsce (nauczyciel mgr Irena Kruzel), a Piotr Witek z kl. IIIB gimnazjum otrzymał specjalne wyróżnienie Starosty (nauczyciel mgr Joanna Dutka).
Gratulujemy Nauczycielom, Uczniom i Rodzicom!
- 12.06.2015
Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny"
W tym roku szkolnym 2014/2015 nasi uczniowie zmierzyli się z zadaniami matematycznymi w ramach konkursu „Kangur matematyczny”. Jak co roku koordynatorem była mgr Anna Prusak – nauczycielka matematyki. Zadania były podzielone według kategorii wiekowych. Znamy już wyniki:
- Wynik bardzo dobry:
W kategorii „Beniamin” - Magdalena Janowska kl. 5a, Franciszek Wrona – kl. 5a
W kategorii „Kadet” (gimnazjum) – Jakub Urbański kl. Ib,
- Wyróżnienia:
W kategorii „Żaczek” – Karol Pytel kl. 2a szk. podst.
W kategorii „Maluch” – Jakub Pacułt kl. 3a, Michał Skrzekut kl. 3a, Łukasz Jabłoński kl. 3a –szk. podst.
W kategorii „Beniamin” – Bartłomiej Szubryt kl. 5a, Anna Kulig – kl. 5a
- Dorota Dyczek kl.6b, Anna Wygoda kl. 6c, Kornelia Dara kl. 6b, Jakub Czaja – kl. 6 c
W kategorii „Kadet” (gimnazjum) – Mateusz Kulig kl. Ia, Łukasz Matras kl. IIb, Piotr Witek kl. III b, Katarzyna Mordarska kl. IIIb, Agnieszka Głuszek kl. IIIb, Bartłomiej Garcarz kl. IIIb
Uczniowie zostali przygotowani przez nauczycieli: mgr Małgorzatę Golonkę,
mgr Marię Rosiek, mgr Annę Prusak, mgr Joannę Adamczyk.Gratulujemy Nauczycielom i Uczniom oraz życzymy dalszych sukcesów.
- 12.06.2015
„Beskid Niski” - tej tematyce poświęcony był Powiatowy Konkurs Krajoznawczy zorganizowany przez Oddział PTTK Ziemi Limanowskiej, w którym zmierzyli się nasi gimnazjaliści. Uczniowie z klasy I a – Mateusz Kulig oraz klasy I b – Kamila Raczek pod kierunkiem mgr Zofii Czachury stanęli do rywalizacji z drużynami z terenu powiatu limanowskiego.
Wykazali się bogata wiedzą i zajęli I miejsce! Serdecznie gratulujemy!
Warto wiedzieć
Beskid Niski to dzisiaj najdziksze pasmo górskie w Polsce. Osobliwością Beskidu Niskiego są urokliwe doliny nieistniejących wsi, do szczególnie pięknych należą doliny: Bielicznej, Regetowa, Radocyny, Ciechani i Jasiela. Atrakcyjne są przełomy rzek: Jasiołki między Ostrą a Piotrusiem, Wisłoka pod Beskiem i pod Puławami. Na szlakach spotkać można bardzo mało turystów, a zapomniane doliny, niegdyś tętniące życiem, są dziś zupełnie puste. Osobną kategorią atrakcji krajoznawczych są zabytki kultury, wśród nich drewniane cerkwie. Za najpiękniejsze uważa się cerkiew w Kwiatoniu, Bartnem i Kotani. Najcenniejsze drewniane kościoły znajdują się w Sękowej (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO) i w Szymbarku. na Owczarach) i w Szymbarku. W Szymbarku stoi także renesansowy, dwór obronny rodu Gładyszów. Warto z mapą i kompasem spróbować znaleźć ślady dawnych mieszkańców – istniejące i nieistniejące cerkwie łemkowskie, ślady po wsiach, kapliczki przydrożne itp. W Beskidzie Niskim znajdują się znane uzdrowiska, w których warto zabawić dłużej: Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Wysowa-Zdrój oraz Wapienne. Ponadto wiele miast, miasteczek i wsi ciągle nosi ślady dawnej świetności, należą do nich Grybów, Jaśliska, Dukla i Szymbark. Koniecznie trzeba zobaczyć niewielki skansen łemkowski w Zyndranowej, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz Skansen pogórzański w Szymbarku. Dla upamiętnienia faktu, że te tereny są kolebką przemysłu naftowego powstał Karpacko-Galicyjski Szlak Naftowy. Warto również obejrzeć pamiątki po wojennej przeszłości Beskidu Niskiego – cmentarze z okresu I wojny światowej budowane przez Austriaków w latach 1915-1917. Najpiękniejsze z nich, położone są na Przełęczy Małastowskiej, Rotundzie orazBeskidku nad Konieczną – projektował je słowacki architekt Dušan Jurkovič. Na terenie tych gór w 1995 roku utworzono Magurski Park Narodowy.
Logo parku
- 08.06.2015
KOMUNIKAT
Spotkanie z rodzicami, którzy zapisali dzieci do oddziału przedszkolnego oraz do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Limanowej na rok szkolny 2015/2016 odbędzie się
w dniu 12 czerwca 2015 r. (tj. piątek)- godz. 1600 dla klasy pierwszej
- godz. 1700 dla oddziału przedszkolnego
Dyrektor
Zespołu Szkół Samorządowych Nr 1
w Limanowej
mgr Kazimiera Zięba
- 10.06.2015
W dniu 2.06.2015r. na boisku trawiastym pod Szpitalem odbył się Dzień Sportu Szkolnego. Swoich sił próbowali najmłodsi uczniowie naszej szkoły (klasy O – 3 ).
Wesoła zabawa, rywalizacje sportowe i gry zespołowe przeplatane były skandowanymi okrzykami każdej klasy. Nie zabrakło oczywiście słodkiej niespodzianki i dyplomów wieńczących wysiłek sportowy.
Nagrody i napoje dla wszystkich dzieci ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły, a słodką niespodziankę dzieci otrzymały również od pani Wygodowej, za co serdecznie dziękują organizatorki tej imprezy.
- 07.06.2015
3 czerwca 2015 r. – w piękny i niezwykle słoneczny dzień odbyła się wiosenna zabawa dla uczniów naszej szkoły. Jako pierwsi rozpoczęli taneczne pląsy uczniowie klas 1-3 oraz wychowankowie oddziałów przedszkolnych. W pięknie udekorowanej sali bawiły się barwne grupy uczniów. Kolor niebieski wybrali wychowankowie oddziałów przedszkolnych, kolor czerwony zarezerwowali dla siebie uczniowie klas pierwszych, zielony okazał się ulubionym kolorem klas drugich, a żółty klas trzecich. Kreacje Pań Wychowawczyń również były dopasowane do koloru poszczególnych klas. Po południu bawili się uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści. O wyśmienite ciasteczka, cukierki oraz soki i wodę mineralną dla wszystkich uczniów zatroszczyła się Rada Rodziców. Ta taneczna zabawa zakończyła imprezy związane z Dniem Dziecka w Jedynce.
- 03.06.2015
W dniu 2 czerwca 2015 klasa IIB Gimnazjum Nr 1 zaprezentowała projekt edukacyjny pt."Pamięci naszych przodków" 100 rocznica bitwy pod Limanową, pod opieka mgr Małgorzaty Palka.Projekt obejmował prezentację przebiegu działań zbrojnych w czasie I wojny światowej .Dzięki pomocy pana Bogusława Sukiennika uczniowie zaprezentowali mundury armii walczących w bitwie pod Limanową.Mimo że echa bitwy a także jej obchodów dawno przebrzmiały to trzeba do niej wracać, gdyż historii nigdy za wiele. Wykonana przez uczniów prezentacja będzie cenną pomocą dydaktyczną do realizacji tematów zwiazanych z I wojną światową a także przebiegu działan wojennych na Ziemi Limanowskiej.
- 02.06.2015
29.05.2015 w sali gimnastycznej odbył się mecz piłki siatkowej pomiędzy:
DREAM TEAM
( uczniowie
TYTANI
( nauczyciele i pracownicy szkoły)
KAP: KUNA (Karolina Kuna III A)
KOT (Justyna Stochel IIIA)
KRÓLIK ( Gabriela Poręba IIIA ) JEDNOROŻEC ( Magdalena Hudy IIIA ) KLOWN ( Wioleta Mamak IIIA)
DINOZAUR ( Bartłomiej Garncarz IIIB) KROWA ( Mateusz Zelek IIIC)
LEW (Bartłomiej Joniec IIIC)
RENIFER ( Gabriel Szewczyk IB)
WILK ( Daniel Piaskowy IB)
KAP: ANDRZEJ GOŁOTA (Bogusław Bieda) WOJCIECH FIBAK ( Krystyna Sukiennik- Pasyk)
ANITA WŁODARCZYK (Anita Pilawska) ANDRZEJ GRUBBA ( Marta Kasińska)
IRENA SZEWIŃSKA ( Małgorzata Leśniak)CZESŁAW LANG ( Wiesława Joniec) ROBERT KORZENIOWSKI( Daniel Smoter) ADAM MAŁYSZ ( Marta Hebda)
Sędzią Głównym spotkania był TOMASZ PIETRYGA ( III C)
Mecz towarzyski- to druga edycja meczu NAUCZYCIELE-UCZNIOWIE zorganizowanego z okazji Dnia Sportu. Kapitan zespołu TYTANÓW wręczył drużynie przeciwnej pamiątkowy proporczyk, natomiast KLOWN z zespołu DREAM TEAM obdarował polskich sportowców pięknymi bukietami z kwiatów polnych. Dziękujemy!
Podczas meczu było wiele emocji i zabawy. W przerwach między setami publiczność i zawodnicy mogli podziwiać występy dziewcząt z IIIA, które jako cheerleaderki zaprezentowały nam swoje umiejętności. Zespół wystąpił w składzie : Aleksandra Janiczek, Karolina Kuna, Justyna Stochel, Dorota Nowogórska, Beata Raczek, Estera Łękawa i Wioleta Mamak.
Spotkanie zakończyło się wygraną 1:3 dla TYTANÓW.
Zawodnicy drużyny TYTANÓW dziękują wszystkim uczniom za sędziowanie, zabawę, kulturalne kibicowanie, przygotowane transparenty, oraz grę „ fair play”
Po rozegraniu na wszystkich uczestników czekała słodka niespodzianka, którą uczniowie mogli skosztować dzięki „sile” Pani Dyrektor Kazimiery Zięba.
- 31.05.2015
VIII SPARTAKIADA SPECJALNA W „JEDYNCE”
„Każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistniać. Ćwiczenie uwagi, wychowywanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom - to wszystko należy do cnót sportowca.”- Jan Paweł II. 28 maja 2015 roku w Zespole Szkół Samorządowych Nr 1 w Limanowej odbyła się VIII Powiatowa Spartakiada Specjalna dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością fizyczną i umysłową. Udział w imprezie wzięło 80 uczniów z 15 szkół z powiatu limanowskiego. Głównym organizatorem spartakiady jest Wiesława Joniec, której towarzyszą nauczyciele Bogusław Bieda, Magdalena Czachurska - Bieda, Kazimiera Jordan, Sabina Szafrańska – Kuśnierz. Nieocenioną pomoc niesie również szkolny wolontariat, który jest bardzo mocno zaangażowany w tą imprezę.Uczestnictwo w Spartakiadzie to niezwykły dzień dla przybyłych dzieci, które startują w kilku niełatwych konkurencjach sportowych. Radość uczestników, biorących udział w spotkaniu przeplata się z sukcesem, rywalizacją i trudem w przełamaniu własnych słabości. Jednakże tego dnia każdy jest zwycięzcą! Po trudnej rywalizacji każdy uczestnik otrzymuje medal, dyplom oraz nagrodę.
Impreza nie mogłaby się odbyć bez pomocy sponsorów, wśród których są: Urząd Miasta Limanowa, Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy Limanowa, Bank Spółdzielczy, UCHACZ, MZGiK Limanowa, Zakład Masarski Wiktor, Plastuś, Arka, Rejonowa Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu Limanowa, Tymbark S.A, Słoneczna Tłocznia, Limatur, Gabinet Odnowy Biologicznej z Elementami Rehabilitacji Limanowa.
- 28.05.2015
Chłopcy ze szkoły podstawowej pod okiem mgr Marty Kasińskiej wywalczyli awans do turnieju wojewódzkiego Orlik Basketmania 2015 (piłka koszykowa). W skład drużyny wchodzą: MICHAŁ GARCARZ, KAROL RĄCZKOWSKI, OLIWIER MAMAK, FILIP BULANDA, HUBERT MIŚKOWIEC, FILIP WĄTROBA, MIŁOSZ SZCZERBA, JAKUB CZAJA, KACPER KOLAT, ŁUKASZ WOŹNIAK, PATRYK ZOŃ, JAKUB KASIŃSKI, HUBERT LISOWSKI.Gratulujemy walecznej postawy i życzymy powodzenia w Krakowie!
- 27.05.2015
26 maja 2015 roku uczniowie klasy 1 „d” Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 odwiedzili siedzibę Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej. Dzieci miały możliwość obserwowania pracy strażaków, oglądania sprzętu strażackiego oraz wejścia do wozu strażackiego. Uczniowie odwiedzili także sekcję Dyżurnego Stanowiska Kierowania, salę konferencyjną, siłownię, jadalnię i kuchnię - zobaczyli jak żyją i pracują strażacy podczas 24-godzinnego dyżuru. Dzieci były zachwycone.
- 27.05.2015
21 maja 2015 roku - Święto Szkoły
Z drobiazgów życiowych
Wykonanych wielkim sercem
Powstaje ,,wielkość człowieka”
Kardynał Stefan Wyszyński
Zgodnie z tradycją Jedynka rozpoczęła uroczystość Święta Szkoły od Mszy Świętej w Limanowskiej Bazylice, sprawowanej przez Ks. Janusza Psonaka. W słowie skierowanym do uczestników Mszy Świętej Ks. Janusz odniósł się do tego, co jest najważniejsze w życiu człowieka – dobrego charakteru, który świadczy o jego wielkości.
W tym roku po oficjalnej części została najpierw przedstawiona multimedialna prezentacja poświęcona 420-letniej historii limanowskiej „Jedynki”, przygotowana przez Annę Skrzekut. Wszyscy zebrani mogli się dowiedzieć o obowiązku szkolnym dzieci limanowskich mieszczan, narzuconym w 1640 r. przez pierwszą ordynację Achacego Przyłęckiego - właściciela Limanowej. Na podstawie archiwalnych oraz aktualnych zdjęć można było prześledzić historię powstawania budynku Szkoły, poznać dyrektorów nadzorujących jej działania w ostatnim stuleciu, powspominać obchody Dnia Patrona, imprez patriotycznych w ubiegłych latach, przyjrzeć się bogatej ofercie konkursów organizowanych przez „Jedynkę”, przeżyć ponownie Piknik Rodzinny.
Jednym z punktów programu corocznego Święta Szkoły jest także występ przygotowany przez nauczycieli i uczniów naszego Zespołu. Tegoroczna inscenizacja co prawda została oparta na biografii Marii Konopnickiej, ale przeniesiona w czasy współczesne wpisała się w realia naszej Szkoły. Jej celem było nie tylko przybliżenie w przystępny sposób uczniom sylwetki patronki – jej dziejów, dokonań, ale przede wszystkim pokazanie jej jako kobiety – żony i matki, bystrej i niepozbawionej humoru artystki, dla której dzieci i ich zabawy stanowiły inspirację do powstania najbardziej rozpoznawalnych utworów, i … ducha pojawiającego się w odpowiedniej chwili, by w nietypowy sposób wspierać ucznia w przygotowaniach do konkursu poświęconego Marii Konopnickiej. Ciekawy scenariusz, w oryginalny sposób ukazujący patronkę, dobra, budująca odpowiedni nastrój na wizytę duchów muzyka i wspaniała gra aktorska spodobały się publiczności, która nagrodziła występujących gromkimi brawami. Na uznanie zasłużyli zarówno najmłodsi uczniowie „Jedynki” – Szymon Biernat (klasa 1a), Michał Skrzekut, Bartłomiej Koza, Miłosz Wrona i Bartłomiej Woźniak, Błażej Truchan (klasa 3a), Szymon Nowak (klasa 4a), jak i ich starsi koledzy gimnazjaliści - Jakub Mordarski, Maciej Sowa, Gabriela Szotkowska, Aleksandra Leśniak i Marcin Czaja (klasa IIC) oraz Joanna Sukiennik, Magdalena Dębska, Gabriela Daniel (klasa IIIC). Nad całością programu czuwały panie – Anna Skrzekut i Stanisława Truchan, dekoracje przygotowały panie – Bożena Tuczyńska, Magdalena Czachurska – Bieda i Ewa Łabuz oraz pan Bogusław Bieda, uroczystość uświetnił chór pod kierunkiem pani Joanny Dutki.
- 27.05.2015
Jedynka z wizytą w Estonii. W ramach projektu “ Let’s First Understand Our National Heritage in order to Define and Build Our European Identity” nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Limanowej gościli w Lohusuu Kool w Estonii. Było to ósme, a zarazem ostatnie spotkanie projektowe. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali plakat ukazujący drogę, jaką przebyli w ciągu ich dwuletniej przygody z projektem. Dziewczęta zaprezentowały również tradycyjny polski taniec, polonez. Został on nagrodzony gromkimi brawami.
Lohusuu Kool jest najmniejszą szkołą biorącą udział w projekcie. Uczęszcza do niej zaledwie pięćdziesięciu uczniów. Mimo tak niewielkiej liczby dzieci, zostaliśmy powitani bardzo życzliwie i gorąco.
Nasi estońscy gospodarze przybliżyli nam ich kulturę i tradycję.
Zwiedziliśmy jedyny funkcjonujący ortodoksyjny konwent znajdujący się na terenie zamieszkałym głównie przez społeczność rosyjską.Wzięliśmy udział w lekcji historii połączonej ze zwiedzaniem muzeum i warowni w Rakvere.
Na dziedzińcu XIII wiecznego zamku krzyżackiego uczestniczyliśmy w nauce strzelania z łuku. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy wspaniale się bawili. Następnego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Tartu. Miasto słynące z uniwersytetu, założonego w 1632 przez króla Szwecji Gustawa II Adolfa, uznane jest za kulturalną i intelektualną stolicę kraju.
Ostatniego dnia pobytu udaliśmy się do stolicy kraju, Tallinna. Ze wzgórza Toompea rozpościerał się malowniczy widok na miasto i port. Zwiedziliśmy znamienite zabytki Starego Miasta: sobór Św. Aleksandra Newskiego, kościół Św. Mikołaja, Raekoja Plats, Ratusz, Parlament Estoński. Spacer uliczkami Starego Miasta przeniósł nas w odległe czasy i dał nam wytchnienie.
Nadszedł smutny czas pożegnań. W trakcie dwuletniej pracy nad projektem zwiedziliśmy siedem krajów, poznaliśmy kulturę i tradycję ludzi tam mieszkających. Mieliśmy okazje gościć naszych partnerów w Limanowej. Nasza praca przybliżyła nas do siebie, co zaowocowało wieloma przyjaźniami. Mam nadzieję, że dzięki portalom społecznościowym będziemy w stałym kontakcie, a czas wspólnie spędzony na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
- 23.05.2015
PODZIĘKOWANIE
Dyrektor Szkoły Kazimiera Zięba serdecznie DZIĘKUJE WSZYSTKIM RODZICOM, NAUCZYCIELOM, którzy aktywnie i z sercem włączyli się w przygotowanie pierwszego Pikniku Rodzinnego w naszej Szkole.
SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW, którzy poświęcili wiele dni i nocy na organizację. Za pomysł pikniku i znalezienie sponsorów. DZIĘKUJĘ Państwu: Małgorzacie Głuszek, Waldemarowi Śliwie, Krystynie Dudek, Małgorzacie Zelek, Grażynie Śliwie, Marcie Waszkiewicz.
DZIĘKUJĘ MAMOM z wszystkich klas za przygotowanie słodkich smakołyków i kolorowych smacznych sałatek. Za przygotowanie gorących dań w kuchni szkolnej oraz za pracę przy różnych stoiskach. DZIĘKUJĘ PANIOM: Dorocie Garcarz, Annie Cisak, Irenie Kunie, Beacie Ciesielczyk, Małgorzacie Kwaśniewskiej, Annie Ziębie, Monice Futiakiewicz, Marii Dutce, Urszuli Papież, Joannie Król, Dorocie Gołąb, Krystynie Kądziołce, Agnieszce Jasicy, Urszuli Kołodziej, Annie Pietrydze, Katarzynie Zborowskiej, Renacie Mamak.
DZIĘKUJĘ OJCOM za pomoc techniczną i ofiarne grillowanie: Markowi Ziobrowskiemu, Andrzejowi Czai, Bartłomiejowi Rysiowi, Mirosławowi Trzópkowi, Arturowi Nowakowi, Pawłowi Cisakowi, Pawłowi Zelkowi, Sławomirowi Jasicy, Przemysławowi Juszczakowi, Józefowi Węgrzynowi i ochotnikowi Jakubowi Smoleniowi.
Panu Wojciechowi Struzikowi i p. Jadwidze Struzik za zorganizowanie konkursu strzeleckiego.
Dziękuję NAUCZYCIELOM za zorganizowanie konkursów i realizację przedstawień: Krystynie Dyrcz, Lucynie Popiół, Alicji Włodarczyk, Alicji Woźniak, Ewie Opoce, Marii Witek, Irenie Kruzel, Bożenie Banach, Małgorzacie Golonce, Marii Rosiek, Agacie Stypule, Sylwii Biedroń, Danielowi Smotrowi, Anecie Jedynak, Grażynie Nowak, Joannie Dutce, Ewie Łabuz, Anicie Pilawskiej, Marcie Kasińskiej, Agnieszce Tokarczyk-Palej, Annie Skrzekut.
Uczennicom : Katarzynie Szewczyk, Gabrieli Daniel, Angelice Bugajskiej, Aleksandrze Szurze, Agnieszce Głuszek, Magdalenie Cichorz za malowanie twarzy najmłodszym.
UCZNIOM: Dominikowi Królowi i Kamilowi Śliwie za pomoc w obsłudze nagłośnienia.
DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM UCZNIOM ZA WSPANIAŁĄ ZABAWĘ, POMYSŁOWOŚĆ, UŚMIECH I SYMPATYCZNIE SPĘDZONY WSPÓLNY SOBOTNI CZAS.
Archiwum Aktualności