• Koło teatralne „Jedynka"

• Koło teatralne „Jedynka”  powstało we wrześniu 2001 roku. Od początku swego istnienia cieszyło się dużą popularnością wśród uczniów. Okazało się, teatr może stanowić alternatywę biernego lub mało pożytecznego spędzania wolnego czasu. Jest jednym ze sposobów walki z „nudą szkolną”.
        Edukacja teatralna jest doskonałą formą oddziaływania na ucznia. Zajęcia prowadzone w kole teatralnym sprzyjają integracji wychowawczej, są szansą dla dzieci nieśmiałych, bo rozwijają wiarę w siebie. Teatr szkolny spełnia ogromną rolę w kształtowaniu szacunku dla drugiego człowieka, pozwala poznawać siebie, odkrywać świat. Tworzenie spektaklu służy całościowemu kształceniu twórczej osobowości młodego człowieka. Istotą pracy z młodzieżą jest bowiem integracja edukacji teatralnej z literacką, historyczną, plastyczną i muzyczną. Ważną sprawą jest też przygotowanie ucznia do ról społecznych, które obejmie w dorosłym życiu. Poznawanie tajemnic zachowania się na scenie i występów publicznych służy nabywaniu przez dziecko tej umiejętności.
        Dzięki doskonałej współpracy udało nam się zrealizować wiele ciekawych i atrakcyjnych przedstawień. Od 2004 roku przygotowujemy jasełka, które uczniowie, nauczyciele i emerytowani pracownicy naszej szkoły mogą obejrzeć w sali widowiskowej w LDK. Spotkania te stały się już tradycją naszej szkoły. W 2004, 2005 i 2006 roku braliśmy udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Przebudzenie” organizowanym w Nowym Sączu. Nasi aktorzy każdego roku otrzymywali nagrodę dla najlepszego aktora – w 2004 roku nagrodę otrzymał Michał Zalewski, w 2005 za rolę Antygony nagrodzona została Paulina Czamara, a rok 2006 przyniósł laur dla Agaty Lenartowicz.
        Przygotowując przedstawienia, pamiętamy zarówno o młodszych dzieciach jak i o gimnazjalistach. W naszym repertuarze znalazły się inscenizacje baśni („Kopciuszek” i „Królewna Śnieżka”) dla najmłodszych. Dla starszych klas szkoły podstawowej przygotowaliśmy przedstawienie na podstawie mitu o Demeter i Korze. Uczniom gimnazjum zaproponowaliśmy obejrzenie sztuk :„Opowieść wigilijna”, „Poskromienie złośnicy” i „Sen nocy letniej”. Realizując zadania powierzone nam przez dyrekcję dwukrotnie przygotowaliśmy przedstawienie z okazji Święta Szkoły oraz zaangażowaliśmy się w obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem w 2010 roku.
        Członkiem koła teatralnego może zostać każdy uczeń. Wystarczy zapał, systematyczność i chęć do pracy. Znajdą tu dla siebie miejsce także miłośnicy tańca i śpiewu, gdyż staramy się urozmaicać formy naszych przedstawień na różne sposoby.