5 Drużyna Harcerska „Dzieci Gór” ZHP Hufiec Gorczański Mszana Dolna

działająca w naszej Szkole pod opieką Grażyny Nowak

• Zbiórki odbywają się co dwa tygodnie, trwają od 1,5 do 2 godzin. Wtedy gromadzimy się przy ogniu, poznajemy coś nowego, śpiewamy, wykonujemy różne harcerskie zadania, bawimy się. Prowadzimy kronikę.

Oto garść informacji o Związku Harcerstwa Polskiego.

Ze Statutu :

• Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem i prowadzi działalność pożytku publicznego.
        • ZHP działa zgodnie z zasadami, celami i metodą wprowadzonymi przez założyciela skautingu Roberta Baden-Powella i rozwiniętymi przez Andrzeja Małkowskiego.
        • ZHP jest dobrowolnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.
        • ZHP jest stowarzyszeniem apolitycznym, niezależnym ideowo i organizacyjnie od partii, ruchów i organizac ji o charakterze politycznym. Nie można wykorzystywać struktur ani symboli ZHP do prowadzenia działalności politycznej.
        • ZHP jest członkiem światowej rodziny skautowej zrzeszonej w Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM), Światowym Stowarzyszeniu Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) i Międzynarodowym Bractwie Skautów i Przewodniczek (ISGF).
        • Misją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.
        • ZHP wychowuje młodych ludzi na prawych, aktywnych, zaradnych
          i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim.

Prawo Harcerskie:

1.    Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego.

2.    Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.

1. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.
        2. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.
        3. Harcerz postępuje po rycersku.
        4. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.
        5. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym.
        6. Harcerz jest zawsze pogodny.
        7. Harcerz jest oszczędny i ofiarny.

10. Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych.

ZAPRASZAMY DO NASZEJ DRUŻYNY!   :))