Przybij z nami „Piątkę dla Natury”!
24 stycznia 2022 r. W tym roku postanowiliśmy szczególnie zadbać o dobro naszej planety, dlatego przystąpiliśmy do programu edukacyjno-grantowego „Velvet. Piątka dla natury” skierowanego do szkół podstawowych w całej Polsce zainicjowanego przez firmę Velvet CARE.
W ramach programu uczniowie klasy 1b i 1c wraz z wychowawczyniami p. Ewą Opoką i p. Agnieszką Zborowską mogą ubiegać się o atrakcyjne nagrody takie jak: zestawy edukacyjne o wartości do 500 zł. Dzięki akcji uczniowie już dziś, na etapie edukacji wczesnoszkolnej, wzbogacą swoją wiedzę na temat ekologii, która w przyszłości zaowocuje dobrymi nawykami działającymi na korzyść naszego środowiska, zgodnie z hasłem „Działamy dziś, z myślą o jutrze!”.
W ramach programu wspólnie poznamy najważniejsze zasady dotyczące:
• Troski o drzewa,
• Oszczędzania wody,
• Segregowania odpadów,
• Redukcji zużycia plastiku,
• Redukcji źródeł zanieczyszczenia powietrza oraz gazów cieplarnianych.
Na podstawie opracowanych przez specjalistów scenariuszy, wspólnie przejdziemy przez
problemy dotyczące ekologii i poszukamy ich rozwiązań. Na każdej „ekologicznej lekcji”
przeprowadzimy różne formy aktywności, np. burze mózgów, doświadczenia i prace własne, a na końcu, podejmiemy ekowyzwanie, dzięki któremu będziemy mogli ubiegać się o atrakcyjne nagrody. Zwycięzcy ekowyzwań wyłaniani są poprzez głosowanie publiczności. Nasza wygrana zależy tylko od nas i od Państwa głosów!
Trzymajcie za nas kciuki! O terminie głosowania poinformujemy.
W całym programie „Velvet. Piątka dla Natury” klasa 1 c starała się uświadomić sobie, że gospodarka odpadami i recykling to jedne z najważniejszych wyzwań dla współczesnej cywilizacji. Ustaliliśmy z uczniami, że główna zasadą Segregacji Odpadów jest to, jak należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to: metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne.
Rozmawialiśmy również o tym jak wprowadzić do swojego życia wyjście na zakupy z własnymi woreczkami i pojemnikami. Po co to robić? Właśnie dzięki temu wyrzucane jest mniej opakowań i foliowych siatek, więc rzadziej też opróżniamy kosze.
Uświadomiliśmy sobie, że każdy z nas może prowadzić życie bardziej przyjazne dla środowiska.
W Ekowyzwaniu daliśmy możliwość przedłużenia życia wyprodukowanym rzeczom. W formie zabawy stworzyliśmy z uczniami coś wspaniałego- stare przedmioty przeistoczyły się w zamek z murami obronnymi. Każdy miał inne pomysły, a dzieci miały dużą wyobraźnię i świetną zabawę. Dzięki temu zatroszczyliśmy się o środowisko naturalne. Można powiedzieć, że zadanie wykonaliśmy na piątkę dla Natury.
Na zajęciach uczniowie klasy 1b zrealizowali scenariusz dotyczący oszczędnego wykorzystania wody. Celem tych zajęć było zapoznanie dzieci z podstawowymi właściwościami wody oraz problemem jej zanieczyszczenia. Uzmysłowienie uczniom, że wprowadzenie w życie kilku prostych nawyków sprawi, że będziemy oszczędzać cenną dla nas wodę. Na zakończenie każdego scenariusza twórcy programu zaproponowali ekowyzwanie dla uczestników projektu. W naszym wypadku będzie to ułożenie opowiadania lub krótkiego wierszyka o oszczędzaniu wody w domu. Najciekawsze prace będą już wkrótce do przeczytania na internetowej stronie szkoły.
O tym, co robili nasi uczniowie, możemy przekonać się, zaglądając do galerii zdjęć. Zapraszamy.