• ĆWICZENIA I ZABAWY LOGOPEDYCZNE

Wyścigi z głoską -

różnicowanie głosek syczących i szumiących (domologo.pl)

Gra planszowa Wyścigi z polami opatrzonymi obrazkami zawierającymi w swej nazwie jednocześnie głoski syczące i szumiące. Materiał językowy został tak dobrany, by dziecko mogło opanować wymowę najtrudniejszych słów.

Zasady gry są tradycyjne – wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dotrze do mety. Dla urozmaicenia rozgrywki należy dodać pola specjalne poprzez pokolorowanie obwódki pola lub inny znak graficzny. Dla przykładu zatrzymanie pionka na polu: czerwonym – dwa pola do przodu, niebieskim – jedno pole do tylu, żółtym – znalezienie rymu do nazwy obrazka, różowym – powtórz słowo 3 razy, pomarańczowym – dodatkowy rzut kostką, fioletowym – podziel słowo na sylaby, brązowym – podziel słowo na głoski. Można też dodać drabiny przekierowujące na wybrane pole. Oczywiście liczba i aktywność pól specjalnych musi być dostosowana do możliwości dziecka.

Słownictwo: szosa, jajecznica, zderzenie, słonecznik, serduszko, uczennica, żelazo, zapalniczka, listonosz, czerwiec, zboże, zjeżdżalnia, suszarka, córeczka, żaluzja, czosnek, saszetka, Calineczka, zamrażarka, dżdżownica, szałas, cukiereczek, drzazga, susza, szympans, wilczyca, żelazko, czasopismo, szesnastka, czarownica, jeżozwierz, fistaszek, staruszek, plecaczek, brzoza, sprężyna.

Wyścigi_z_głoską_-_rożnicowanie_głosek_syczących_i_szumiących.pdf

Radosnej zabawy i owocnych ćwiczeń!!!

,,MIKOŁAJKOWE MINKI"

Proponuję zabawę z zestawem 12 kart ,, Mikołajowe minki". Ćwiczenia buzi i języka przygotują narządy artykulacyjne do wymowy głosek szumiących (sz, rz, ż, cz, dż).Wydrukowane karty posłużą do gry w ,, Piotrusia logopedycznego". Stopień trudności ćwiczenia należy dostosować do możliwości dziecka. Jeśli np. ćwiczenie z unoszeniem języka i szpatułką sprawia dziecku trudność, należy początkowo zrezygnować ze szpatułki i wprowadzać ją stopniowo. Podobnie z pozostałymi ćwiczeniami.

Karty_-_Mikolajkowe_miny_1.pdf

Karty_-_Mikolajkowe_miny_2.pdf

Ćwiczenia percepcji słuchowej

Opanowanie ważnych umiejętności szkolnych, takich jak czytanie i pisanie uwarunkowane jest prawidłowo funkcjonującym słuchem fonematycznym, czyli  zdolnością wyodrębniania poszczególnych głosek (analiza słuchowa) oraz ich scalania w słowa (synteza słuchowa). Percepcję słuchową dziecka można doskonalić, najlepiej poprzez zabawę. Proponuję kilka ćwiczeń:

B - P. pdf,  D - T. pdf,  G - K. pdfW - F. pdfL - R. pdf

GłOSKI SYCZĄCE I SZUMIĄCE 1. pdf,

GŁOSKI SYCZĄCE I SZUMIĄCE 2. pdf

Źródło:

,, Gumowe ucho. Ćwiczenia percepcji słuchowej dla dzieci w młodszym wieku szkolnym", wyd. Harmonia, Gdańsk 2012r.

GIMNASTYKA BUZI NA WESOŁO:

LOSOWANIE KART Z ŻABKĄ

QUIZ Z ŻABKĄ

ZESTAW ĆWICZEŃ NA CAŁY TYDZIEŃ

Aktywizująca zabawa- serduszkowe kodowanie na

Dzień Mamy

logopestka.pl

• trening myślenia logicznego,
          • trening percepcji wzrokowej,
          • trening koordynacji wzrokowo-ruchowej,
          • trening sprawności manualnych,
          • trening artykulatorów (po wpisaniu wyrazów, sylab na serduszka),
          • utrwalenie nazw kolorów,
          • stosowanie pojęć duży, średni, mały.

Bajeczki logopedyczne

Zabawne historyjki usprawniające mowę dziecka

Lucyna Jaroch-Połom

Bajeczki logopedyczne:

• sprzyjają rozwijaniu płynności ekspresyjnej dzięki wzbogacaniu słownictwa, kształtowaniu mowy dialogowej i opowieściowej,
          • usprawniają myślenie poprzez określanie związków przyczynowo - skutkowych.

Przykładowe zadania:

Dziecko:

• słucha tekstu, pokazując odpowiedni obrazek,
          • do każdego obrazka znajduje odpowiednie zdanie,
          • odpowiada na pytania,
          • zadaje pytania do każdego obrazka,
          • opowiada treść na podstawie obrazków,
          • opowiada historyjkę, układając dialogi do tekstu,
          • mówi co mogło wydarzyć się później,
          • odpowiada na pytanie, jak inaczej mogła skończyć się ta przygoda,
          • podaje jak najwięcej określeń do postępowania bohatera,
          • odpowiada, czy taka historia rzeczywiście mogła się wydarzyć.

KRÓLEWICZ_I_ŻABKA.pdf                 KRÓLEWICZ_I_ŻABKA_-_HISTORYJKA.pdf

PRZYGODA_DUSZKÓW.pdf               PRZYGODA_DUSZKÓW-_HISTORYJKA_OBRAZKOWA.pdf

ŻUKI.pdf                                           ŻUKI_-_HISTORYJKA_OBRAZKOWA.pdf

ŚNIADANIE_OSY.pdf                          ŚNIADANIE_OSY_-_HISTORYJKA.pdf