• RODZICE

        •  

          ORGANIZACJA NAUKI W DOMU

          Obecna sytuacja zmusiła nas do reorganizacji systemu nauczania, a co za tym idzie zmiany  ustalonych schematów funkcjonowania naszych dzieci. To budynek szkoły kojarzy się dzieciom z nauką, dlatego motywowanie dziecka do nauki w szkole jest łatwiejsze niż w domu, gdzie dziecko odpoczywa.  Organizacja nauki w domu i czasu wolnego ma bardzo duże znaczenie, ponieważ dom łączy teraz obie funkcje.  

          Bez pomocy rodziców we właściwym zaplanowaniu i zorganizowaniu dnia, dziecko szybko się zniechęci, gdyż nie poradzi sobie z organizacją czasu. Nastąpi zmieszanie się dwóch schematów  i zacznie mu się wydawać, że nauka zajmuje mu większość dnia i traci możliwość zabawy, relaksu.

          Drodzy Rodzice przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek.

          1. Plan dnia.

          Bardzo ważne jest, aby dziecko miało ustalony plan dnia i racjonalnie podzielany czas. Oprócz podstawowych obowiązków takich jak codzienne czynności higieniczne i posiłek, plan powinien zawierać czas na naukę, zajęcia gospodarcze i wreszcie na inne zajęcia związane z zainteresowaniami dziecka. Oczywiście bardzo ważny jest czas, który uczeń powinien poświęcić wypoczynkowi. Dzięki wyznaczeniu takich granic dziecko nie będzie ignorowało nauki, a zaległości nie będą się nawarstwiać.

          Strażnikami ustalonego planu dnia jesteście Wy Drodzy Rodzice- przynamniej na początku, później dziecko przywyknie do nowego funkcjonowania :)

          1. Miejsce do nauki.

          Dziecko powinno mieć stworzone odpowiednie warunki do nauki. Postarajcie się doprowadzić do tego, żeby dziecko odrabiało lekcje we własnym pokoju albo w takim pomieszczeniu, gdzie może być samo.

          Miejsce do nauki powinno być odpowiednio zorganizowane. Dzieci nie powinny odrabiać lekcji np. w pokoju dziennym, czy w kuchni, gdyż na tej przestrzeni wiele rzeczy zakłóca spokój, a wtedy naprawdę trudno się skoncentrować. W miarę możliwości zapewnijmy im spokojny kącik tylko do nauki. Zadbajcie o dobre oświetlenie i uporządkowanie miejsca. Zabawki czy podręczniki, których dziecko nie potrzebuje przy odrabianiu lekcji, powinny być sprzątnięte z biurka. Zostawcie tylko niezbędne przybory szkolone i podręczniki. Oglądanie telewizji czy słuchanie radia podczas nauki wpłynie negatywnie na uwagę i koncentrację dziecka. Zadbajmy również o to aby dziecko nie siadało do nauki np. w piżamie, ponieważ ona kojarzy się ze snem a nie nauką.

          1. Samodzielna nauka.

          Zanim dziecko zacznie się uczyć, omów z nim, co ma do zrobienia. Niech przejrzy w twojej obecności zadania przesłane mu przez nauczycieli i oceni, czy samo da sobie z nimi radę i czy będzie potrzebowało pomocy. Jeśli nie ma żadnych trudności, dziecko powinno usiąść w swoim pokoju i wziąć się do lekcji. Jeśli pojawią się trudności, pomóż mu zrozumieć zadania a następnie pozwól mu samodzielnie wykonać zadania. Ważne jest, żeby ten wysiłek podjęło samo. Jeśli twoje dziecko, mimo ustaleń, ciągle prosi o pomoc, narzeka czy płacze, staraj się nie ulegać. Dodaj mu odwagi i przypomnij o ustaleniach.

          Jeżeli dziecko odrabia pracę domową w obecności rodzica, istnieje możliwość, że przy pojawieniu się najmniejszych trudności będzie nadużywało waszego wsparcia. Nie chodzi tutaj o odmawianie dziecku pomocy, tylko o pomaganie mu taki sposób, żeby wzrastało jego poczucie odpowiedzialności i samodzielność.

          WSPIERAJ, SPRAWDZAJ ALE NIE WYRĘCZAJ!!

          1. Od czego zacząć?

          Dziecko może pracować szybko i energicznie ale również łatwo się męczyć. Dlatego niech naukę zacznie od przedmiotów dla niego trudniejszych, a te łatwe pozostawi na koniec. Jeżeli ma trudność z motywacją do nauki może rozpocząć od przedmiotu, który lubi, żeby nie zniechęcić się do dalszej pracy.

          Po ok. 45 min nauki zadbajcie o 5-10 min przerwy. Odrobina ruchu jest dobrym pomysłem.

          Dla wzrokowca pomocne będą samodzielnie stworzone notatki, kolorowe zakreślenia, myśli umieszczone w ramkach.

          Słuchowiec będzie korzystał z nagrań i filmików. Pozwólcie mu uczyć się głośno albo korzystać z tekstów czytanych przez inną osobę.

          1. Komputer.

          Ze względu na sytuację, nauka w domu wiąże się z korzystanie z internetu i komputera. Rodzice kontrolujcie jakie strony przegląda dziecko w czasie wyznaczonym na  naukę i podczas odpoczynku. Uczeń pochłonięty ciekawą grą nie pomyśli o zrealizowaniu przesłanych mu zadań.

          Pamiętajcie o bezpieczeństwie w sieci:

          • korzystajcie z aktualnego oprogramowania antywirusowego;
          • otwierajcie wiadomości tylko od znajomych osób;
          • ostrożnie pobierajcie pliki z sieci;
          • nie klikajcie w nieznane linki;
          • sprawdzajcie czy strona, do której się logujesz ma zabezpieczenie SSL;
          • zablokujcie treści nieodpowiednie dla dziecka;
          • regularnie sprawdzajcie historię w przeglądarce internetowej;
          • w żadnym wypadku nie należy nikomu podawać danych dostępowych do swoich kont.

           

          1. Motywuj mądrze.

          Motywacja pobudza nas do nauki i pracy. Z motywacją do nauki w domu niestety jest różnie. Rodzice pamiętajcie- od kar lepsze są nagrody, ale stosujcie je uważnie. Nagroda nie musi być materialna. Pochwała i zainteresowanie się postępami dziecka jest równie skuteczne. Łatwo jest doceniać osiągnięcia dziecka, które otrzymuje dobre stopnie, gorzej jest z dzieckiem, które ma kłopoty w nauce. Doceniaj jego osiągnięcia, nawet te najmniejsze.

          1. Zadbaj o potrzebę ruchu dziecka.

          Ograniczenia wynikające z możliwości opuszczania domu mogą wpływać na zachowanie dzieci. Każdy z nas ma naturalną potrzebę ruchu, którą należy zaspokoić. Dlatego, w miarę możliwości pozwólcie dzieciom na zabawy ruchowe. To wpłynie pozytywnie na ich funkcjonowanie i naukę.

          1. Na zakończenie:

          Dziecko nie będzie z własnej inicjatywy wprowadzało w życie i przestrzegało tych reguł. To Ty musisz go dopingować i towarzyszyć mu przez jakiś czas w utrwalaniu tych zasad. Unikaj przy tym pretensji. Sformułuj konieczność dokonania zmian jako wspólne zadanie (“musimy jeszcze...”). Główny ciężar wdrożenia tych zasad spoczywa jednak zawsze na dziecku.

          Konsekwentnie przestrzegaj tego, żeby dziecko zaczynało zabawę dopiero po odrobieniu lekcji !!!

          PODSUMOWANIE

          1. Dziecko powinno uczyć się codziennie o tym samym czasie;
          2. Wykonywanie zadań powinno odbywać się stale w tym samym miejscu, w ciszy i spokoju;
          3. Przed przystąpieniem do wykonywania zadania dziecko powinno uporządkować swoje miejsce pracy i przygotować potrzebne pomoce i przybory
          4. Dziecko powinno najpierw wykonywać zadania trudniejsze a potem pozostałe;
          5. Podczas wykonywanej pracy nie należy odrywać dziecka od niej, rozmawiać z nim na inne tematy, wydawać poleceń;
          6. Dziecko powinno po każdych 45 minutach pracy robić 5-10 minutowe przerwy
          7. Nie wyręczaj dziecka tylko pomagaj;
          8. Po wykonaniu zadania, wymagającego od dziecka wysiłku, należy je pochwalić, należy wytworzyć w domu odpowiednią atmosferę poszanowania nauki i wykształcenia.

           


          Pożyczone, ale bardzo prawdziwe :)

           


           

           


          Pożyczone z internetu- ciekawe wskazówki do kuminikacji z dziećmi.

           


          Koncentrację uwagi możemy ćwiczyć :)

          Co to jest?

          Koncentracja to umiejętność skupiania i utrzymywania uwagi na określonych zadaniach. Jest nam potrzebna do funkcjonowania na co dzień. Rozwija się stopniowo: najpierw uwaga jest mimowolna (tzn. naszą uwagę przyciągały np. poruszające się przedmioty albo głośny dźwięk), później przekształca się w uwagę kierowaną- możemy dostrzegać i robić to, co jest dla nas ważne w danym momencie.

          Do czego jej potrzebujemy?

          Potrzebujemy jej do wykonania określonego zadania, osiągnięcia celu, rozwiązania problemu czy zrozumienia ważnego zagadnienia. Dobra umiejętność koncentrowania uwagi wiąże się z lepszą pamięcią, zdolnościami przestrzennymi oraz logicznym myśleniem.

          Co wpływa na koncentrację?

          • Dystraktory – to różne bodźce, które odciągają naszą uwagę od tego, na czym chcemy być skupieni np. hałas, jaskrawe kolory w pokoju, włączony telewizor lub radio itp. Starajmy się ich unikać.
          • Motywacja i pozytywne nastawienie – warunek konieczny do włożenia wysiłku w realizację (szczególnie trudnego) zadania.
          • Przerwy – nawet krótki odpoczynek pozwoli na efektywniejszy powrót do zadania.
          • Dieta – należy pamiętać o zdrowym odżywianiu i piciu odpowiedniej ilości wody.
          • Sen – kiedy jesteśmy wyspani i wypoczęci, osiągamy lepsze efekty.
          • Ćwiczenia – koncentrację można usprawniać dzięki odpowiednim ćwiczeniom.

          Przykłady ćwiczeń

          • Rysowanie przez kalkę, by jak najdokładniej odtworzyć postać lub cały rysunek. Następnym etapem może być dokładne zamalowywanie poszczególnych elementów obrazka.
          • Skupianie uwagi na jednym punkcie. Rysujemy na kartce czarną kropkę o średnicy 3–5 cm. Dziecko wpatruje się w świetlistą aureolę, która wkrótce pojawi się wokół ciemnego punktu. Stopniowo wydłużamy dziecku czas koncentracji na rysunku. Dziecko w wieku przedszkolnym utrzymuje skupienie maksymalnie ok. 30 sekund.
          • Wskazywanie części ciała. Nazywamy szybko i wskazujemy na sobie części ciała. Dziecko ma robić to samo na sobie. Dla zmylenia co jakiś czas wskazujemy część ciała inną, niż wymieniamy – zadaniem dziecka jest wskazywać prawidłowo na podstawie usłyszanej instrukcji słownej.
          • Powtarzanie usłyszanego rytmu. Dziecko ma za zadanie wysłuchać rytmu zademonstrowanego przez osobę dorosłą (np. za pomocą cymbałków, bębenka lub klaśnięciami), a następnie wystukać go samodzielnie.
          • Odgadywanie kształtów. Rysujemy na plecach dziecka figury geometryczne lub proste obrazki. Dziecko ma za zadanie odgadnąć rysunek lub narysować odpowiedź na kartce (starszym dzieciom można pisać literki i proste słowa).
          • Znikający przedmiot. Rozkładamy przed dzieckiem, w jednej linii, kilka przedmiotów. Dajemy mu chwilę na dokładne przyjrzenie się kolejności ich ułożenia. Zasłaniamy dziecku oczy, a następnie zabieramy jeden z nich. Zadaniem dziecka będzie odgadnąć, który przedmiot został zabrany. Można również zmienić kolejność przedmiotów.
          • Labirynty – nie tylko ich rozwiązywanie, ale także samodzielne rysowanie. Dobrym pomysłem jest również plastikowa kula zawierająca labirynt, który należy pokonać metalową kuleczką.
          • Rymowanki – nauka krótkich rymowanych wierszyków, wyliczanek, również z wprowadzaniem towarzyszących temu gestów.
            Szukacie pomysłu na spędzenie czasu z dziećmi w domu?? Mam dla Was propozycję :)

           

          Często powtarzamy, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko. Kilka lat temu najlepszymi zabawami dla dzieci było taplanie się w błocie, robienie babek z piasku czy zabawy w wodzie. Sensoplastyka jest dzisiejszą odpowiedzią na potrzebę wielozmysłowego poznawania świata przez dzieci i wspiera optymalny rozwój całego organizmu.

           

           

          Zdjęcia zostały zrobione podczas zajęć z SENSOPLASTYKI organizowanych w szkole.

           

          Wrzucam link do strony internetowej MOJE DZIECI KREATYWNIE. Autorka podaje przepisy na różne masy sensoryczne, które można wykonać w domu.

           

          https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/02/masy-plastyczne-dla-dzieci-diy/

           

          Pozdrawiam,

          Marta Pasoń- psycholog



           

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 im.Marii Konopnickiej
      • 183371201;183371023;183371171
      • ul.M.Konopnickiej 4 34-600 Limanowa 34-600 Limanowa Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych