• ŚWIETLICA SZKOLNA

• Nasza świetlica oferuje dzieciom cały wachlarz interesujących zajęć, wpływających na całokształt rozwoju. Są to: - zajęcia plastyczne, zajęcia czytelnicze, muzyczno-ruchowe, zajęcia socjoterapeutyczne oraz zajęcia z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijającego  W. Sherborne.

Nasz świetlicowy dzień od wczesnych godzin porannych jest starannie zaplanowany.  Dzieci z grupy porannej wspólnie z wychowawcą spożywają śniadanie by naładować „ baterię” na kolejne godziny nauki i zabawy. Uczestniczą w zajęciach tematycznych, zgodnych z opracowanym planem tygodniowym. Dzieci korzystające z żywienia wychodzą z wychowawcą do stołówki szkolnej na obiad.

Zajęcia plastyczne, na których wykorzystywane są różne techniki, min : - malowanie farbami, całymi dłońmi, wycinanie, wydzieranie, lepienie z plasteliny, robienie rożnych elementów dekoracji naszej sali i jadali, itd. - wpływają na rozwój kreatywności i talentu plastycznego dzieci. Realizowane są tu również zajęcia zgodne z  programem  autorskim „Świetlica kreatywnie”, mające na celu rozwijanie zainteresowań i zdolności twórczych dzieci oraz zdobycie wiedzy na temat zdrowych przekąsek i samodzielnego ich wykonania.

Na zajęciach czytelniczych dzieci słuchają słowa czytanego, uczą się interpretować poezję oraz rozwiązują zagadki, łamigłówki, rebusy. Uczestniczą również aktywnie  w pogadankach na dane tematy. Mają okazję do swobodnej wypowiedzi, uczą się dyskutować i przedstawiać własne zdanie. Stosujemy też tu bajkoterapię, którą wykorzystuje się do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Bajkoterapia pomaga w przezwyciężeniu lęków związanych z różnymi sytuacjami. Wykorzystuje się odpowiednio dobrany tekst. Dzięki temu w psychice dziecka pojawia się pozytywne myślenie, dzieci zaczynają rozumieć swoje uczucia, ich przejawy, a także przyczyny. Bajki terapeutyczne pokazują jak trzeba sobie radzić i przedstawiają pewne wzorce postępowania.

Zajęcia muzyczno – ruchowe skoncentrowane są wokół zabaw ruchowych, zabaw inscenizowanych ruchem, odgrywaniu scenek, słuchaniu muzyki poważnej, wesołych piosenek dla dzieci.  Tu dzieci uczą się śpiewać.  W miarę możliwości wychodzimy również na spacery, podwórko szkolne i boisko, na którym chłopcy urządzają mecze piłki nożnej. Prowadzimy też zajęcia ruchowe metodą Ruchu Rozwijającego. Metoda ta wykorzystuje język ciała, a więc ruch. Główne założenia tej metody to rozwijanie świadomości własnego ciała i otoczenia, usprawnienie sfery motorycznej, dzielenie przestrzeni z innymi osobami oraz nawiązywanie bliskiego kontaktu za pomocą zarówno ruchu jak i dotyku. Ponadto zajęcia prowadzone tą metodą stymulują rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dziecka.

Prowadzimy również zajęcia socjoterapeutyczne w ramach programu autorskiego. Socjoterapia polega na celowym stwarzaniu dzieciom warunków (doświadczeń społecznych) umożliwiających zajście procesu socjoterapeutycznego (zmiana sądów o rzeczywistości, sposobów zachowań i odreagowanie emocjonalne). Udział w zajęciach socjoterapeutycznych jest dla dziecka szeregiem doświadczeń społecznych.

Bardzo ważnym zadaniem świetlicy jest pomoc w uzupełnianiu zadań domowych. Codziennie w godzinach od 12:00 do 14:00 służymy pomocą wszystkim dzieciom. Często dzielimy się na grupy i pracujemy w dwóch salach. Jest to również czas na wyjście z wychowawcą do stołówki szkolnej na obiad i poobiedni odpoczynek połączony z relaksacją.

W pierwszym semestrze zostaną również zorganizowane imprezy oparte na montażu słowno-muzycznym i wspólnej zabawie tj. Wieczór magii, czarów i andrzejkowych wróżb oraz świąteczne jasełka.   Zachęcamy Was do oglądania na bieżąco uzupełnianej galerii zdjęć.