• Z drobiazgów życiowych

Wykonanych wielkim sercem

Powstaje ,,wielkość człowieka”

Kardynał Stefan Wyszyński

Krótkie kalendarium opracowane na podstawie Kroniki Parafialnej i  Kroniki Szkoły

1595 r. – ten rok przyjęto za datę umowną powstania szkoły, gdyż po raz pierwszy w źródłach pisanych pojawia się informacja, że Ilmanowa (dawna nazwa Limanowej) posiada szkołę parafialną. Warto przytoczyć pierwszą ordynację Achacego Przyłęckiego – właściciela Limanowej z dnia 8 czerwca 1640 roku: ,,Mieszczanie moi limanowscy nie powinni...dzieci swoich od szkół odrywać, których tam już raz dali i których na potem oddawać będą...A który by się ważył synka swego...Oderwać do pola lubo do posługi domowej, zali żeby szkoły nie pilnował, każdy taki grzywien pięć pańskiej winy przepadać będzie...”

1931 r. – rozpoczęła się nauka w obecnym budynku szkolnym, który powstał dzięki staraniom ówczesnego dyrektora Stanisława Ceglarza. – budowę rozpoczęto w 1929 roku

1970 r.– szkoła otrzymała imię Marii Konopnickiej oraz sztandar, ufundowany przez Komitet Rodzicielski, który został wręczony społeczności szkolnej w dniu 21 listopada.

1973 r. – od 1 września tego roku szkolnego szkoła zaczęła działać jako Zbiorcza Szkoła Gminna, którą kierował mgr Franciszek Zięba - jako dyrektor gminny, a jego zastępcą został mgr Adam Skrzekut.

1974 r.– dzień 23 maja został ustalony Dniem Patronki Szkoły, 20 czerwca Szczep ZHP otrzymał sztandar i przyjął nazwę ,,Szczep Drużyn im. Tadeusza Kościuszki”.

1995 r. – Szkoła uroczyście obchodzi 400- lecie szkolnictwa podstawowego w Limanowej.

1999 r. – od 1 września zmieniła się struktura organizacyjna Szkoły, została utworzona sześcioklasowa Szkoła Podstawowa nr 1 i trzyletnie Publiczne Gimnazjum nr 1

2002r. – 23 maja tegoż roku powstaje Zespół Szkół Samorządowych Nr 1

2006 r.– 24 maja Zespół Szkół Samorządowych otrzymuje imię Marii Konopnickiej.

- od 1 września funkcję dyrektora Szkoły pełni mgr Kazimiera Zięba, a zastępcą jest mgr Grażyna Nowak.

2007 r. – 17 maja zostaje uroczyście poświęcony i wręczony sztandar Zespołu.

2008 r.– 21 maja społeczność szkolna uroczyście obchodzi 100. rocznicę powstania ,,Roty”, która jest hymnem Szkoły.

2009 r. – uroczyście obchodzi się 80. rocznicę rozpoczęcia budowy Jedynki.

2010 r. – Społeczność szkolna uroczyście wspomina 100. rocznicę śmierci Patronki Marii Konopnickiej.

2011 r. – Święto Szkoły poświęcone jest tym, którzy tworzyli i tworzą historię Jedynki.

2014 r. – 22 maja w przeddzień urodzin patronki Marii Konopnickiej szkolną sceną zawładnęły zuchy i harcerze ZHP; w tym roku 20 czerwca przypadła bowiem 40. rocznica wręczenia sztandaru Szczepowi ZHP im. Tadeusza Kościuszki, który działał w naszej Szkole.

2014 r. – 13 września – podczas uroczystej Mszy Świętej sprawowanej przez Jego Ekscelencję Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża  dla uczestników XV Forum Niepełnosprawnych Ruchowo  dyrektor  Szkoły mgr Kazimiera Zięba odebrała Statuetkę Brązowego ,,Cyrenejczyka’’. To wyjątkowe wyróżnienie zostało przyznane Zespołowi Szkół Samorządowych Nr 1 na wniosek Katolickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Niepełnosprawnych Ruchowo ,,Cyrenejczyk” i Duszpasterstwa Niepełnosprawnych Ruchowo Diecezji Tarnowskiej za szczególne zaangażowanie na rzecz osób niepełnosprawnych, pomoc w organizowaniu corocznych spotkań Opłatkowych i szerzenie idei solidarności
          z niepełnosprawnymi. Wyróżnienie wręczył Przewodniczący Kapituły Ksiądz Biskup Andrzej Jeż.

2015 r. – 21 maja obchodzi się uroczyście Święto Szkoły – świętujemy 420 lat istnienia !

2015 r. – Zespół Szkół Samorządowych Nr 1 w Limanowej doczekał się remontu części suteren pod segmentem „A” budynku szkoły, które uległy zniszczeniu podczas pamiętnej powodzi w 1997 r. Dzięki sfinansowaniu zadania z budżetu Miasta zostały wyremontowane i przygotowane do użytku pomieszczenia: szatnia dla oddziałów przedszkolnych, sala teatralno-filmowa, harcówka dla zuchów i harcerzy, sale na zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, magazyny oraz toalety. Całość powierzchni liczy prawie 400 m2 .

2016 r. - 25 maja w roku 1050-lecia chrztu Polski i 50-lecia koronacji Limanowskiej Piety,  Jedynka obchodziła coroczne Święto Szkoły, ale tematem przewodnim uroczystości było 420–lecie SZKOLNICTWA PODSTAWOWEGO W LIMANOWEJ.

2016 r.–  od 1 września zaczyna działać Miejskie Przedszkole Nr, które wchodzi w skład Zespołu.

2017 r.23 maja po raz czterdziesty trzeci limanowska Jedynka obchodziła swoje święto, ustanowione w 1974 roku; w tym roku minęło już  175 lat od dnia urodzin patronki Szkoły Marii Konopnickiej.

2017 r. – podczas miesięcy wakacyjnych zostaje dokonana termomodernizacja wewnętrzna budynku i zostaje zmieniona kotłownia szkolna .

2017 r. – od 1 września została zmieniona nazwa placówki na Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1, w którego skład wchodzi; Szkoła Podstawowa Nr 1 wraz z klasami gimnazjalnym, które będą do 2019 r i Miejskie Przedszkole Nr 3.