• Nasza szkoła

• Człowiek jest wielki nie przez to, co ma,

nie przez to, kim jest,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Jan Paweł II

Od 1 września 2017 roku nasza Szkoła nosi nazwę Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 w Limanowej, w skład którego wchodzi: Szkoła Podstawowa Nr 1, Gimnazjum Publiczne Nr 1 (do roku 2019 r.) oraz Miejskie Przedszkole Nr 3, utworzone w roku 2016. Poprzednia nazwa obowiązująca od roku 2002 to Zespół Szkół Samorządowych nr 1, w skład którego wchodziły: Szkoła Podstawowa Nr 1 oraz Gimnazjum Publiczne Nr1, otrzymał imię Marii Konopnickiej, patronującej Szkole Podstawowej Nr 1 od roku 1970. Dla tych, którzy lubią daty, warto przypomnieć, że główny budynek szkoły służy uczniom od 1931 roku. Rosnąca liczba uczniów zmuszała do podejmowania decyzji o kolejnej rozbudowie.

Obecnie Szkoła może się pochwalić 26 salami lekcyjnymi, czterema pracowniami (biologiczno-chemiczną, fizyczną, dwiema pracowniami komputerowymi), dwiema salami gimnastycznymi, dużą kuchnią z jadalnią, świetlicą, biblioteką z centrum multimedialnym, gabinetem profilaktyki zdrowotnej. Swoją salę ma szkolny oddział przedszkolny, natomiast Miejskie Przedszkole Nr 3 zajmuje pięć sal.

Należy podkreślić, że Grono Szkoły to wysokiej klasy specjaliści, którzy nie żałują swego wolnego czasu i poświęcają go wychowankom. Dzięki temu Szkoła ma bogatą ofertę kół przedmiotowych i zainteresowań. Wszystkie prowadzone są bezpłatnie, a bardzo często ich uczestnicy zostają finalistami lub laureatami konkursów przedmiotowych oraz wiedzy i umiejętności.

Oto konkursy, których pomysł zrodził się w ,,Jedynce”:

1. Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny (dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej oraz uczniów gimnazjum),
          2. Szkolny Konkurs Ortograficzny (klasy 4-6),
          3. Życie i twórczość patronki naszej szkoły Marii Konopnickiej (konkurs plastyczny i recytatorski, klasy 4-6 ,
          4. Limanowa w oczach dziecka (edukacja wczesnoszkolna),
          5. ,,Konopnicka na wesoło” (edukacja wczesnoszkolna),
          6. Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej o zasięgu powiatowym,
          7. Spartakiada Specjalna.

Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze miasto bez ,,Jedynki”, która tak wtopiła się w środowisko, że mieszkańcy biorący udział w imprezach przygotowanych przez naszą młodzież, nie myślą, aby mogło być inaczej. Tym bardziej, że na każdym kroku widać aktywną działalność Szkoły, która nie ogranicza się tylko do kształcenia, ale nade wszystko wychowuje i kształtuje właściwą postawę moralno-patriotyczną. Te wysokie wymagania stawiane są zarówno uczniom, jak i nauczycielom, ale miano Alma Mater limanowskich szkół zobowiązuje. Warto przypomnieć, że swoimi korzeniami sięga ona 1595 roku, już wtedy bowiem znajdowała się w naszym mieście szkoła parafialna, a jej rektorem był Wawrzyniec z Łysej Góry.

Limanowska ,,Jedynka” wychowała wielu wspaniałych ludzi, którzy przyczyniają się do rozsławienia naszego regionu, Polski w Unii Europejskiej i naszego kraju poza granicami Europy. Szkoła jest z nich bardzo dumna., ale jeszcze bardziej jest dumna z każdego pracowitego i uczciwego człowieka, który ją ukończył. Sukcesy nie dziwią. Szkoła ma bardzo dobre wyniki edukacyjne. Zawsze aktywnie uczestniczy w realizacji różnorodnych zadań stawianych przed tego rodzaju placówkami. Dzieli się swymi doświadczeniami z innymi szkołami. Jest bardzo dobra współpraca z Rodzicami. Cenimy sobie współpracę z różnymi instytucjami, a przede wszystkim z Urzędem Miasta i Kuratorium Oświaty. Takie działanie czyni z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 jedną z najlepszych szkół regionu.